خبر فوری

بازدید از مزرعه شرکت توداک شهرستان فامنین، پایگاه‌های نوآوری شهرستانهای کبودراهنگ، ملایر و همدان، مزارع نخود‌علوفه‌ای و کاملینا در شهرستانهای ملایر و کبودراهنگ در استان همدان

در مرحله اول از شرکت توداک واقع در شهرستان فامنین بازدید به عمل آمد. بازدید بخشی از برنامه تولید بذور پایه و مادری گندم و جو دیم استان، برنامه تولید نخود علوفه‌ای در تناوب با گندم دیم (آیش سبز)و همچنین تبادل اطلاعات در زمینه مسائل و مشکلات پیش رو، چگونگی امکان افزایش بهره‌وری تولید در مزارع دیم، برنامه‌های تولید بذر استان همدان تولید بذور پایه و مادری گندم و جو دیم،نباتات علوفه ای ،گیاهان دارویی،حبوبات و … از جمله برنامه‌هایی بودند که در این بازدید به آنها پرداخته شد.

در ادامه از مزرعه 15 هکتاری پایگاه نوآوری شهرستان کبودراهنگ که بزرگترین شهرستان استان از نظر وسعت است و دارای بیشترین اراضی دیم در استان و همچنین در طرح جهش تولید است بازدید انجام گرفت. این مزرعه متعلق به آقای رحیم هاشملو واقع در روستای قزلجه حاجیلو میباشد. محصولات کشت شده در این پایگاه نوآوری گندم(مقایسه ارقام و تراکم)، جو(مقایسه ارقام و تراکم)، نخود(مقایسه ارقام و تاریخ کشت)، عدس(مقایسه ارقام و تاریخ کشت) و محصولات علوفه ای(گاودانه و نخود علوفه ای) و دانه های روغنی (گلرنگ و کاملینا) میباشند که مورد برسی قرار گرفته اند. در این بازدید که با حضور کشاورزان منطقه همراه بود، نحوه برنامه ریزی و اجرای طرح توسط محقق مربوطه تشریح گردید و برنامه های اجرا شده و دلایل اجرای هر یک از سناریوها به تفکیک مورد بحث قرار گرفت. نماینده محترم وزرات جهاد کشاورزی جناب آقای مهندس خدرایی نیز در خصوص لزوم افزایش بهره وری در تولید محصولات دیم صحبت هایی را برای کشاورزان و کارشناسان حاضر در جلسه ایراد نمودند. به طور کلی برنامه های آموزشی، معرفی محصولات جدید، لزوم ورود به آیش سبز در کشاورزی دیم، استفاده از ارقام جدید محصولات زراعی و افزایش بهره وری در تولید مواردی بودند که در این بازدید مورد توجه ویژه قرار گرفتند.

در ادامه از مزرعه 40 هکتاری کاملینا آقای سلگی در روستای قباق تپه حاجیلو شهرستان کبودراهنگ با حضور کشاورزان بازدید به عمل آمد. در این بازدید نیز که با حضور کشاورزان همراه بود، نماینده محترم وزرات جهاد کشاورزی مهندس خدرایی علاوه بر معرفی این محصول نسبت به ارائه مطالب فنی مرتبط با کشت و توسعه این محصول صحبت هایی را در حضور کشاورزان و کارشناسان ایراد داشتند.

بازدید بعدازظهر از مزرعه 60 هکتاری نخود علوفه ای آقایان وفائی و چهاردولی در روستای خردمند شهرستان ملایر بازدید به عمل آمد مزرعه از وضعیت سبز مطلوبی برخوردار بوده است از این رو محل برگزاری کلاسها ، بازدیدها و روز مزرعه خوبی برای سایر کشاورزان منطقه بوده که در همین راستا در تاریخ 7 خرداد ماه روز مزرعه ای در این مزرعه با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان آقای دکتر بهراملو، معاونت بهبود تولیدات گیاهی استان آقای مهندس لاهوتیان، مدیر زراعت استان آقای مهندس بایگانه، دکتر ایرانپور مدیر جهادکشاورزی شهرستان همدان، مهندس ترابی ناظر فنی استان،مهندس زهره‌وند نماینده ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) استان همدان، دکتر زنگنه مدیر جهادکشاورزی شهرستان ملایر، محققین مرکز تحقیقات کشاورزی استان همدان، کارشناسان پهنه دولتی و خصوصی فعال در طرح جهش تولید و با حضور پرشور کشاورزان فعال در طرح جهش تولید برگزار گردید.

این بازدید با هدف نشان دادن امکان توسعه کشت این محصول در استان تدوین شده بود و در کنار آن مشکلات پیش رو در توسعه کشت این محصول از جمله لزوم برنامه ریزی جهت ورود این محصول در جیره غذای دام مورد تبادل نظر قرار گرفت. تامین بذر مورد نیاز و همچنین ارزیابی سایر ارقام این محصول زراعی از جمله دیگر مواردی بودند که لزوم بررسی آن در حضور نمایندگان حاضر مورد بحث قرار گرفت.

در پایان از مزرعه پایگاه نوآوری 15 هکتاری شهرستان ملایر متعلق به آقای حسین ترکمان واقع در روستای ینگی کند با حضور زارعین و کارشناسان منطقه‌ای بازدید به عمل آمد محصولات کشت شده در این پایگاه نوآوری گندم(مقایسه ارقام و تراکم)، جو(مقایسه ارقام و تراکم)، نخود(مقایسه ارقام و تاریخ کشت)، عدس(مقایسه ارقام و تاریخ کشت) و محصولات علوفه ای(گاودانه و نخود علوفه ای) و دانه های روغنی (گلرنگ و کاملینا)  میباشند که مورد برسی قرار گرفته اند. پایگاههای نوآوری بهترین فرصت است تا کشاورزان را با گیاهان جدید که برای تناوب با غلات در اراضی دیم مناسب هستند را به کشاورزان معرفی شوند. در این بازدید نیز همانند کبودرآهنگ به تشریح لزوم اجرای اینگونه طرح ها و هدف از اجرای هر یک از سناریوهای اجرا شده در این برنامه توسط نماینده تحقیقات تشریح گردید. سپس با حضور نماینده محترم وزارت جهاد کشاورزی مهندس خدرایی تبادل نظر با کشاورزان در خصوص لزوم افزایش کارایی تولید در دیمزارها به اشکال مختلف انجام پذیرفت. استقبال بسیار خوب زارعین در مناطق مختلف مورد بازدید نشان از موفق بودن اجرای طرح در این مناطق بوده که البته لزوم تداوم اجرای اینگونه طرح ها را در آینده دوچندان می نماید.

در تمامی مراحل بازدید دکتر چایچی محقق مرکز تحقیقات استان همدان در مورد روش کشت و نحوه انجام کار همچنین از مزایای استفاده از محصولات تناوبی در زمین های آیش توضیحاتی ارائه کردند. وی همچنین به الزام توسعه پایگاههای نوآوری و مزارع الگویی و مزایای این نوع مزارع برای معرفی ارقام جدید به کشاورزان و همچنین روشی مناسب برای ایجاد تغییر فکر در کشاورزان اشاره کرد و ایجاد این مزارع در هر استان را واجب دانست. شایان ذکر است که کلیه بازدیدها و کلاسهای ترویجی که در سطح استان در مزارع الگویی و پایگاه های نوآوری برگزار میشوند همه با هماهنگی مدیر ترویج استان و ترویج شهرستانها در اراضی طرف قرارداد طرح جهش تولید در دیمزارها برگزار شده است.

همچنین بررسی کنید

یکصد و هفدهمین جلسه کمیته فنی و پیشرفت فیزیکی ستاد ملی طرح جهش تولید در دیمزارها (13/03/1403)

یکصد و هفدهمین جلسه کمیته فنی و پیشرفت فیزیکی ستاد ملی طرح جهش تولید در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *