خبر فوری

اقدام مناسب کارشناسان طرح جهش شهرستان چوار استان ایلام جهت کنترل آفت سن غلات

نظر به اهمیت کنترل به موقع عوامل خسارت‌زا در تولید محصولات کشاورزی، کارشناسان طرح جهش تولید در دیمزارهای شهرستان چوار در سال زراعی جاری همه‌ی توان ترویجی و کارشناسی خود را برای این امر مهم بکار گرفتند و در کنار کشاورزان، توانستند وضعیت مطلوبی را در این حوزه حاکم فرمایند.

سطح زیر کشت غلات در شهرستان چوار حدود هفت هزار هکتار می‌باشد که خوشبختانه با انجام اقدامات به موقع برای کنترل این آفت، از بروز خسارت گسترده جلوگیری بعمل آمد.

با توجه به گزارش بازدیدهای کارشناسی انجام شده از مزارع گندم و جو دیم در روستاهای شهرستان چوار، در برخی از مزارع به ویژه مناطق کوهپایه‌ای و آفتاب‌گیر روستاهای شهرستان، سن مادر غلات به صورت لکه‌ای ریزش کرد. با اقدامات ترویجی و اطلاع‌رسانی‌های به موقع، به کشاورزان توصیه موکد شد که به منظور پیشگیری از بروز خسارت گیترده به مزارع و محصولات خود، اقدامات کنترلی لازم را بعمل آورند.

در سال زراعی جاری تاکنون ده‌ها برنامه‌ مانند برگزاری کلاس‌های آموزشی، نصب بنر، درج اطلاعیه در فضای مجازی، توزیع و نصب اطلاعیه در سطح مدیریت و روستاها و پخش اعلان هشدار با بلندگو و…، به‌منظور اطلاع‌رسانی از سوی واحد حفظ نباتات، ترویج و آموزش کشاورزی و روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان چوار در خصوص کنترل عوامل خسارت‌زای سن غلات انجام شده است.

لازم به یادآوری است که سن غلات به‌ صورت حشرۀ کامل در مناطق کوهستانی و زیر بوته‌ها ‌زمستان‌گذرانی می‌کند و در اوایل بهار با گرم‌ شدن هوا در دماهای بالای 13درجۀ سانتی‌گراد به‌ سمت دشت‌ها و مزارع گندم هجوم می‌آورد. مبارزه با این آفت در دو مرحلۀ مبارزه با سن مادر و سن پوره انجام می‌شود. این آفت باعث خسارت کمی و کیفی به محصول می‌شود و هنگام فصل برداشت در صورت سن‌زدگی بیش از حد معمول، محصول از کشاورزان خریداری نمی‌شود.

کشاورزان باید با سموم توصیه‌شده توسط کارشناسان جهاد کشاورزی با این آفت مبارزه کنند. مبارزه با آفت سن قبل از تخم‌گذاری باید انجام شود تا از تکثیر این آفت جلوگیری شود، زیرا عمر آفت سن بعد از این مرحله تمام می‌شود. سم‌پاشی مزارع پس از تخم‌گذاری آفت سن بی‌فایده است و تنها حشرات مفید را از بین می‌برد.

مبارزه با آفت سن غلات یکی از مهمترین مبارزات حوزه حفظ نباتات در هر دوره از کشت است که نقش مهمی در حفظ غلات از گزند آفات داشته و تاثیر زیادی در حفظ و تامین امنیت غذایی جامعه به دنبال دارد.

همچنین بررسی کنید

مبارزه با زنگ زد و سن

مانور مبارزه سراسری با بیماری های برگی در استان آذربایجان غربی

به گزارش روابط عمومی جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی در شهرستان های خوی، اشنویه، بوکان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *