خبر فوری

همایش مدیریت علف هرز خردل برگ مومی در زنجان

این همایش با تدریس آقایان مهندس فرید مرتضوی  کارشناس مسئول حفظ نباتات سازمان ، مهندس آذرنژاد مسئول مرکز جهادکشاورزی دندی، دکتر ملائی رئیس اداره بهبود تولیدات گیاهی شهرستان دهیاران، شوراها، و کشاورزان پیشرو دندی در مرکز جهاد کشاورزی دندی برگزار شد.

علف های هرز یکی از مهم ترین عوامل کاهش عملکرد در محصولات زراعی هستند. خسارت سالانه ی علف های هرز به محصولات زراعی  علف های هرز مهاجم دسته ای از این گروه می باشند که به طور ناگهانی شیوع پیدا می کنند. علف های هرز مهاجم به عنوان عواملی که در اکوسیستم های طبیعی خارج از محدوده ی مادری گسترش می یابد. گیاه مهاجم اغلب دشمنان طبیعی برای رشد خود ندارند و این عامل آن ها را قادر می سازد تا گیاهان بومی و اکوسیستم ها را از بین ببرند. با توجه به سازگاری سریع گیاهان هرز به شرایط اقلیمی جدید احتمال تهاجم افزایش می یابد و با گذشت زمان این امر تهدید مهمی برای اکوسیستم های طبیعی محسوب می شود.

علف هرز مهاجم در مزارع گندم استان زنجان به تازگی شیوع پیدا کرده است و سطح وسیعی از زمین های کشاورزی استان را آلوده نموده است. هدف از این  همایش بیان اهمیت جایگاه علف­‌های هرز در ارتقاء و پایداری تولیدات کشاورزی و امنیت غذایی در کشور و نیز به طور اختصاصی درخصوص  مدیریت علف هرز مهاجم خردل‌برگ‌مومی می باشد.

علاوه بر مدیریت این علف هرز در مزارع، کنترل و مبارزه با آن در زمین های آیش نیز مورد توجه می باشد. ریزش بذور خردل‌برگ‌مومی و تجمع آن در خاک، بانک بذر پایداری را تشکیل می دهد که می تواند سالهای متمادی منشاء آلودگی‌های مزارع به این علف هرز باشد.

همچنین بررسی کنید

روز مزرعه پايگاه نوآوري جهش توليد در ديم زارهاي استان فارس شهرستان سپيدان

روز مزرعه با تدریس مهرزاد حسنی رئیس اداره بهبود توليدات گياهی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *