خبر فوری

کشت و توسعه گیاهان علوفه ای (نخود علوفه ای) جهت حذف آیش از اراضی دیم

در تاریخ 7 خرداد 1403 روز مزرعه ای در روستای خردمند شهرستان ملایر برگزار گردید. این مزرعه متعلق به آقایان وفائی و چهاردولی و محصول کشت شده در این مزرعه 60 هکتاری گیاه نخود علوفه ای دیم میباشد.

این روز مزرعه با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان آقای دکتر بهراملو، معاونت بهبود تولیدات گیاهی استان آقای مهندس لاهوتیان، مدیر زراعت استان آقای مهندس بایگانه، مهندس ترابی ناظر فنی استان،مهندس زهره وند نماینده ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) استان همدان، دکتر زنگنه مدیر جهادکشاورزی شهرستان ملایر، دکتر ایرانپور مدیر جهادکشاورزی شهرستان همدان، دکتر چایچی محقق معین و سایر محققین مرکز تحقیقات کشاورزی استان همدان، مدیریت ترویج استان مهندس رستمی ،کارشناسان ترویج استان و شهرستانها، کارشناسان پهنه دولتی و خصوصی فعال در طرح جهش تولید و با حضور پرشور کشاورزان فعال در طرح جهش تولید برگزار گردید.

در ادامه برنامه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان دکتر بهراملو در مورد اهمیت رعایت تناوب در اراضی دیم و حذف آیش از این اراضی صحبت نمودن و از مزایا و اهمیت کشت نخود علوفه ای به عنوان محصولی که با کمترین میزان بارندگی عملکرد قابل ملاحظه ای برای کشاورزان در اراضی آیش دارد توضیحاتی ارائه کردند. ایشان توضیح  دادند با توجه به میزان بارندگی کم در استان و خشکسالی های چند سال اخیر نیاز استان بر این است که برای تامین علوفه دام از محصولاتی با نیاز آبی کمتر استفاده شود که در این مورد نخود علوفه ای به دلیل نیاز آبی کمتر از یونجه و پروتئین بالاتر  میتواند گزینه مناسبی باشد. این محصول علاوه بر تهیه علوفه میتواند گزینه مناسبی برای تناوب با غلات باشد. کشت این گیاه به تقویت خاک هم کمک زیادی میکند.

با توجه به جدید بودن این محصول و مشکلاتی که در نحوه خرید این محصول وجود دارد لذا از طریق کلاسها و بازدیدهای ترویجی که بخش ترویج سازمان جهاد کشاورزی به کمک کارشناسان بخش دولتی و خصوصی با آموزشی که به کشاورزان داده‌اند در مرحله اول سعی بر این شد که ابتدا با کشاورزانی که خودشان دامدار هستند صحبت شود و آنها را ترغیب کنند که این محصول را در اراضی آیش خود کشت کنند این مزرعه نیز در همین راستا با تلاش کارشناسان و کشاورز پیشرو آقای وفائی که خود از فارغ التحصیلان کشاورزی و جزو کشاورز دامداران عمده استان میباشد این مزرعه 60 هکتاری نخود علوفه ای را کشت نموده که از محصول این مزرعه در چراء و در تغذیه دام های خود استفاده کردند. همچنین ایشان توصیه نمود که این محصول بهتر است  به منظور خوش خوراکی برای دام به صورت مخلوط با جو کشت شود و بهتر است ابتدا برداشت شود و به صورت سیلو در اختیار دام قرار گرفته شود.

همچنین بررسی کنید

یکصد و هفدهمین جلسه کمیته فنی و پیشرفت فیزیکی ستاد ملی طرح جهش تولید در دیمزارها (13/03/1403)

یکصد و هفدهمین جلسه کمیته فنی و پیشرفت فیزیکی ستاد ملی طرح جهش تولید در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *